Västgötaloppet 2019
Skidor 656 resultat · Ulricehamn
Banprofil
Lassalyckan, 5 varv à ca 8,4 km (2026)
Ungefärlig bana: 2019 kördes 8,3 km × 5 varv på Lassalyckan inklusive den konstsnöbelagda Rönnåsenvägen, samma upplägg som 2026 års 8,4 km-varv; kartan visar 2026 års sträckning.
Distans 42,0 km
Stigning ↑ 346 m ↓ 348 m
Största backe +14 m 0,3 km · 4,5 %
Höjddata: arrangörens bankarta
Karta
- Utför Uppför
- Start/mål
- Siffror = km
Backar 10
| Backe | km | Längd | Höjdm. | Snitt | Max |
|---|---|---|---|---|---|
| – | 0,0–1,3 | 1,3 km | +28 m | 2,1 % | 5,2 % |
| – | 4,8–5,1 | 0,3 km | +14 m | 4,5 % | 5,2 % |
| – | 8,4–9,8 | 1,4 km | +29 m | 2,1 % | 5,2 % |
| – | 13,2–13,6 | 0,4 km | +15 m | 4,1 % | 5,3 % |
| – | 16,8–18,2 | 1,4 km | +29 m | 2,1 % | 5,3 % |
| – | 21,6–22,0 | 0,4 km | +15 m | 4,1 % | 5,3 % |
| – | 25,2–26,6 | 1,4 km | +29 m | 2,0 % | 5,2 % |
| – | 30,1–30,4 | 0,3 km | +14 m | 4,5 % | 5,2 % |
| – | 33,6–35,0 | 1,4 km | +28 m | 2,1 % | 5,1 % |
| – | 38,5–38,8 | 0,3 km | +14 m | 4,5 % | 5,3 % |
Kontroller och platser 6
- 0,0 km Start Lassalyckans skidstadionStart · masstart, tävlingsklass 09:00, motion 12:00
- 8,4 km Varvning 1, energistationEnergi · skidstadion
- 16,8 km Varvning 2, energistationEnergi · skidstadion
- 25,2 km Varvning 3, energistationEnergi · skidstadion
- 33,6 km Varvning 4, energistationEnergi · skidstadion
- 42,0 km Mål LassalyckanMål
Väder på tävlingsdagen
12:00 0 km · Lassalyckans skidstadion 3° 5 m/s 0.2
13:00 13,3 km · Varvning 2, energistation 3° 5 m/s 0.1
14:00 26,6 km · Varvning 3, energistation 4° 5 m/s 0.1
15:00 39,8 km · Lassalyckan 3° 5 m/s –
16:00 42 km · Lassalyckan 3° 6 m/s –
17:00 42 km · Lassalyckan 3° 6 m/s –
Väder längs banan: där mediandeltagaren befann sig vid varje klockslag.
| Uppmätt (SMHI Rångedala A, 16 km) | 2–4° | 5 m/s | 0,5 mm |
|---|---|---|---|
| ERA5 längs banan | 3–4° | 6 m/s | 0,4 mm |
Tidsfördelning
Vinnartid 1:59:52 Mediantid 3:09:47 Snitt 12.9 km/h
# Namn % Tid